Slovo ředitelky školy

Ve Vrbovci 22. 3. 2022

Vážení rodiče, zákonní zástupci, příznivci a přátelé školy,

dovoluji si Vás oslovit touto formou ve věci událostí spojených s konfliktem na Ukrajině.

Dostáváme se do fáze, kdy se školy na území České republiky stávají centrem pozornosti ve vztahu k bezpečnosti dětí a žáků *a  integraci ukrajinských dětí a žáků do škol a školských zařízení.

Veškeré aktivity, které škola v této souvislosti realizuje, jsou prioritně zaměřeny na zajištění bezpečnosti dětí a žáků. Kvalita výuky ani ostatních aktivit není ničím narušena.

V současné době jsme přijali prvního ukrajinského žáka, který byl nucen opustit domov kvůli válečnému konfliktu. Při vzdělávání ukrajinských dětí a žáků budeme využívat podklady poskytnuté MŠMT, NPI a zkušenostmi z distančního vzdělávání. Distanční výuka je poskytována Ukrajinským ministerstvem školství a tamními vzdělávacími organizacemi. Nově přijatí žáci by v ní mohli v adaptačním období částečně pokračovat. Nejdůležitějším úkolem pro toto období je postupné zvládnutí českého jazyka.

Ve svých aktivitách se řídíme výhradně nařízeními a schválenými postupy ze strany zřizovatele a bezpečnostních autorit ČR (Policie ČR, Hasičský záchranný sbor atd.). Stejně tak bedlivě sledujeme vývoj konfliktu na Ukrajině a přiměřeně věku a schopnostem dětí a žáků citlivě okolnosti a souvislosti vysvětlujeme. Reagujeme tak pouze na vyjádření názorů a obav ze strany dětí. Jejich dotazy nelze nechat bez povšimnutí. I v této oblasti spolupracujeme s odborníky s cílem eliminovat negativní dopad informací o dění na Ukrajině.

Dovolím si Vás požádat o následující:

• sledujte oficiální webové stránky školy s aktuálními informacemi, které se týkají činnosti školy ve výše uvedené problematice.
  • mluvte se svými dětmi, pomáhejte nám děti uklidnit. V České republice, ve svých domovech a ve škole jsou v bezpečí.
  • sdílejte prosím s námi i Vaše postřehy, poznatky a doporučení. Jsme si jisti, že pro všechny velmi náročnou situaci takto lépe zvládneme.

Velmi si vážím pozornosti, kterou jste věnovali tomuto sdělení.  Za sebe a všechny své kolegy Vám děkuji za projevy solidarity a pochopení.

Mgr. Galina Blahová

*Vysvětlení terminologie děti – MŠ, žáci – ZŠ